Moderní technologie ve zdravotnictví

6. 10. 2019 15:19:22
Jaká je budoucnost zdravotnictví? Umělá inteligence, chytré hodinky a náramky, přístroje co můžete mít doma vstupují do našich životů čím dál tím častěji a oblast medicíny není výjimkou.

Umělá inteligence

Umělá inteligence snad nikdy zcela nenahradí člověka. Ale může pomáhat v lékařství v řadě oblastí. Odborníci si myslí, že nejdříve umělou inteligenci do zdravotnictví přivedou soukromé firmy. Představte si že by vám nemoci v budoucnosti diagnostikoval počítač. S touto představou nejste vůbec daleko od pravdy. V současnosti se umělá inteligence ve zdravotnictví využívá a v blízké budoucnosti se předpokládá její rozšiření.

Zdravotnictví ještě pořádně nezačalo s se svou elektronizací na plno a čeští lékaři jsou k technologiím dokonce spíše skeptičtí. Česko je v tomto směru ještě na začátku. Přesto se najdou výjimky, kde se umělá inteligence využívá nebo se využívat začíná.

Věděli jste, že ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze se umělá inteligence využívá při lokalizaci nádorů, třeba při rakovině prostaty? Lékaři věnovali lokalizaci nádoru na 200 snímcích přibližně 4-5 hodin. Dnes pomocí umělé inteligence jim to zabere pouhých několik minut. A poté jen musí snímky zkontrolovat a případně poopravit.

Umělá inteligence proniká i do dalších oblastí medicíny. Pomáhá s dignostikou rakoviny kůže, očních nemocí, deprese. Také asistuje při vývoji nových léků a dokáže předpovídat probuzení z komatu a další.

V již zmíněné diagnostice rakoviny kůže je umělá inteligence přesnější než experti v kožním lékařství. Algoritmus testovaný na desítkách tisíc snímků kožního melanomu byl úspěšný v 95%, zatímco odborní lékaři je v 87%.

Otázkou je, kdo by nesl vinu při případné špatně diagnostikované nemoci. Mohl by za to software? Nebo snad lékař, který na to dohlížel? Přestože tyto případy nastávají, nejsou v Evropě zatím žádné větší případy, které by se řešily před soudem, protože by se dnes velmi těžko prokazovala míra zavinění. Poskytovatelé umělé inteligence by rozhodně měli předem oznámit co lze od ní čekat a kde jsou její nedostatky.

Chytré hodinky a náramky

Měřit tepovou frekvenci dnes už umí kterýkoli chytrý náramek či chytré hodinky. Tyto přístroje navíc dostávají nové funce. Dnes už dokáži změřit EKG a třeba brzy mohou umět věci jako měření CRP, hladinu cukru v krvi apod.

Pacient se ale nejdřív musí s těmito přístroji a daty naučit zacházet. Aby vše správně fungovalo je ještě potřeba výkonný, bezpečný a hlavně spolehlivý systém, který by všechna data zpracovával a někde uchovával. Otázkou je čí tato data budou. Bude je vlastnit pacient, lékař nebo snad někdo jiný?

Každopádně chytré hodinky zachránily již několik lidských životů. Jedním z případů je příběh Američana, který si nebyl vědomý, že by se mu něco mělo stát, cítil se v pořádku. Majitele hodinky upozornily na jeho zvýšenou srdeční frenkenci. Muž ihned navštívil lékaře, který mu diagnostikoval teměř ucpané tepny, jenž ho mohly velice brzy ohrozit na životě. A je tu spousta dalších případů.

Přístup k lékaři on-line

Komunikovat se svým lékařem už nemusíte jen telefonicky, dnes můžete využít také webových stránek. Postarali se o to i čeští vývojáři. Tato služba funguje prostřednictví apikace Skype, přes kterou se spojíte se svým obvodním lékařem. Zkonzultujete s ním váš problém a lékař vás případně může přepojit přímo k odborníkům, kteří vám lépe poradí. Vše trvá mnohem kratší dobu, než kdybyste museli všechny lékaře osobně navštívit. V kombinaci s daty z chytrých náramků a přístrojů to tak může být blízko doba velmi kvalitní diagnostiky na dálku, bez návštěvy nemocnice.

Závěr

Umělá inteligence, chytré náramky a další přístroje by měly být schopny reagovat na aktuální stav pacienta (zavolání záchranné služby, informování o zvýšeném tlaku, nebo by dokonce měla být schopna říct plynulou větu, jak by měl pacient postupovat, aby se jeho stav nezhoršil). Vše bude bude komunikovat s lékařem, který tak může pozvat včas pacienta na případnou mimořádnou prohlídku, dle jeho zdravotního stavu. Lékaři bude systém například oznamovat, kterým pacientům je potřeba věnovat zvýšenou pozornost přednostně.

Autor: Kryštof Zajíček | neděle 6.10.2019 15:19 | karma článku: 10.01 | přečteno: 227x

Další články blogera

Kryštof Zajíček

Drony a jejich využití

Drony se čím dál tím víc rozšířují a nejen ve filmovém průmylsu. Kde všude se vyskytují? Jaké profese možná nahradí?

29.9.2019 v 17:00 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 194 | Diskuse

Kryštof Zajíček

Xiaomi Mi Mix Alpha

Značka Xiaomi nedávno představila nový chytrý telefon. Jaké jsou jsou parametry? Jaká je jeho cena? A má takový telefon své kupce?

28.9.2019 v 17:58 | Karma článku: 5.94 | Přečteno: 150 | Diskuse

Kryštof Zajíček

Future Port Prague 2019

I tento rok se pořádal největší festival technologií a budoucnost. Festival probíhal dva dny na Holešovickém výstavišti, kterého se zúčastnilo více než 120 vystavovatelů a více než 80 řečníků z celého světa.

28.9.2019 v 13:24 | Karma článku: 3.58 | Přečteno: 83 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je

Antropický princip je tvrzení, že je vesmír udělán přesně tak, abychom v něm vznikli my. To je jistě bez diskuse, když tu jsme. Dá se z toho usuzovat, že je život v jiných vesmírech nemožný, existují-li? Ne-li, jaký život tam je?

15.10.2019 v 8:25 | Karma článku: 26.72 | Přečteno: 1039 | Diskuse

Tomáš Flaška

Válka opět zavání z východu

Zaznamenal jsem dvě prohlášení čelních pohlavárů východních velmocí, z kterých mrazí. Ale náš moudrý pan prezident nám třeba zase vysvětlí, že tak je to správné a tak to má být.

14.10.2019 v 18:20 | Karma článku: 25.38 | Přečteno: 802 |

Dana Tenzler

Mýty kolem jaderné energetiky - problémy s jódem

V dalším díle seriálu “mýtů” se budu zabývat jódovými tabletami. Podle aktivistů jich není dost nebo nejsou uloženy tam, kde by být měly. Je to zbytečná panika? A jsou takové tablety vůbec potřeba? (délka blogu 5 min.)

14.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.57 | Přečteno: 476 | Diskuse

Ladislav Jílek

Omyl nebo falzifikace? Olga Lepešinská

Vzpomínám si, že někdy v padesátých létech nám učitelka ve škole při hodině biologie říkala, že v Sovětském svazu se prý podařilo vyrobit živou hmotu.

13.10.2019 v 17:31 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 527 | Diskuse

Libor Čermák

Může mít prastarý symbol H archeoastronautický původ?

Zarazilo vás někdy, že v dávnověkých památkách se často objevuje symbol písmene "H"? Všiml jsem si totiž jistou souvislost s moderní kosmonautikou. Mohlo tady něco takového být už před tisíci lety?

13.10.2019 v 7:29 | Karma článku: 16.23 | Přečteno: 442 |
Počet článků 4 Celková karma 6.48 Průměrná čtenost 163

Jsem mladý fotograf, který se snaží prosadit i v novinářském světě. Píši o technologiích a jak vídím jejich uplatnění v budoucnosti. 

Najdete na iDNES.cz